Nutnosti ke transformaci občanského sdružení na zapsaný spolek
1) Změna názvu
- musí obsahovat slova „spolek“, „zapsaný spolek“ nebo „z.s.“. Ideální je za svůj název připojit pouze “…,z.s.” (např. Centrum aktivních student, z.s.)
- změna názvu se musí provést do 1. ledna 2016. Pakliže jste změnu názvu nestihli, stejně podejte na spolkový rejstřík žádost o změně, jelikož to vyžaduje zákon. V nejhorším případě by hrozilo zrušení vašeho občanského sdružení a následné založení nového subjektu.
- spolky, které svůj název užívají dlouhodobě a jsou pro něj příznačné (například Sokol), to udělat nemusí (§ 3042 Nového Občanského zákoníku – „NOZ“)
2) Změna stanov
Občanská sdružení, která se změní na spolky musí své stanovy upravit tak, aby nebyly v rozporu s „povinnými“ ustanoveními NOZ.
- změna stanov se musí provést do 1. ledna 2017
- již od 1. ledna 2014 se ale části stanov, která jsou v rozporu s povinnými ustanoveními, nemohou používat
- pokud spolek nezmění své stanovy tak, aby nebyly v rozporu s „povinnými“ ustanoveními NOZ, může jej soud po výzvě a stanovení dodatečné lhůty zrušit
Do rejstříku se zapisuje statutární orgán spolku a musí tam být všechny údaje o spolku (včetně stanov) aktuální. Proto je vhodné si stanovy upravit tak, aby se měnily jen sporadicky, stejně jako předseda spolku (či jiný statutární orgán).
3) Praktické kroky ke změně
- Přepište si stanovy. Ideální bude využít stanovy CSSAUK, z.s. jako vzor.
- Minimálně musíte mít 3 členy.
- Svolejte Členskou schůzi / Valnou hromadu (= nejvyšší orgán spolku), která přijme nové stanovy hlasováním a odhlasuje si též změnu názvu.
- Zvolte si minimálně 3 zástupce (vždy lichý počet) do řídícího orgánu spolku (= rada) v rámci Členské schůze.
- Členská schůze by pro jistotu měla přijmout též usnesení, že pověřuje Předsedu Rady spolku jednáním za účelem transformace občanského sdružení na zapsaný spolek.
- Ze Členské schůze vyhotovte zápis a prezenční listinu s podpisy přítomných členů.
- Nově zvolená Rada se musí sejít a zvolit si svého statutárního zástupce v souladu se stanovami (= předseda). Rada si dále ze svého středu volí funkcionáře, které zřizují stanovy (např. místopředseda, pokladník apod.).
- Ze zasedání Rady vyhotovte zápis a prezenční listinu.
- Založte si inteligentní formulář zde, kde uveďte požadavek na změnu zápisu v rejstříku.
K návrhu na zápis nezapomeňte připojit:
- souhlas majitele nemovitosti, ve které má spolek sídlo, s úředně ověřenými podpisy, případně nájemní smlouvu mezi spolkem a vlastníkem nemovitosti (Souhlas majitele nemovitosti nesmí být starší než 3 měsíce.
- souhlas osoby (statutára – např. předsedy) s tím, že bude zapsán do veřejného rejstříku a její čestné prohlášením o tom, že je svéprávná a není v úpadku, s úředně ověřenými podpisy
- zápis z členské schůze a rady (včetně prezenční listiny), ze kterého plyne rozhodnutí o změně názvu spolku (zejména jde o koncovku právní formy), o volbě statutárního či jiného orgánu a schválení aktuální verze stanov, zde stačí neověřené podpisy
- aktuální stanovy, podepsané předsedou (nebo jiným statutárním orgánem), stačí neověřené podpisy
- vyplněný webový formulář (pokud ho podáváte v tištěné podobě, podpis na něm musí být úředně ověřen). Podatelna pro tyto záležitosti sídlí: Městský soud v Praze, Pracoviště Slezská, Slezská 9, 120 00, Praha 2.
Dokument ke stažení: Nutnosti ke transformaci občanského sdružení na zapsaný spolek-2